جدیدترین رویدادهای مرکز رشد
معرفی استان البرز

استان البرز سی و یکمین استان ایران است. در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌گردد. همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسهٔ علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد. نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود. عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌بود. در آبان ۹۱ پخش آزمایشی شبکه استانی البرز با روزانه ۳ ساعت برنامه آغاز بکار کرد و با شروع سال ۹۲ به روزانه ۸ ساعت رسید. شبکه استانی البرز در روز چهارم خرداد ۹۲ بصورت رسمی و با روزانه ۱۰ ساعت برنامه بصورت رسمی افتتاح گردید. به دلیل اینکه در استان البرز از همه اقوام ایرانی ساکن هستند، این شبکه به شبکه اقوام ایرانی لقب گرفت.

شهرستان‌های استان البرز

  • شهرستان کرج به مرکزیت شهر کرج شامل بخش‌های مرکزی و آسارا
  • شهرستان ساوجبلاغ به مرکزیت شهر هشتگرد شامل بخش‌های مرکزی، چندار، چهارباغ
  • شهرستان نظرآباد به مرکزیت شهر نظرآباد شامل بخش‌های مرکزی و تنکمان
  • شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان
  • شهرستان اشتهارد به مرکزیت شهر اشتهارد شامل بخش‌های مرکزی و پلنگ آباد
  • شهرستان فردیس به مرکزیت شهر فردیس شامل بخش‌های مرکزی و مشکین دشت

آثار تاریخی و فرهنگی
1.    جاده چالوس
2.    طالقان
3.    سد امیر کبیر
4.    امامزاده عبدالقهار
5.    امامزاده حسن
6.    پیست دیزین
7.    روستای زیبا و تاریخی ورده (البرز)
8.    روستای زیبای برغان
9.    امامزاده محمد
10.    امامزاده داود
11.    کاروانسرای شاه عباسی
12.    کاخ سلیمانیه
13.    کاخ شمس
14.    باغ‌های جهانشهر
15.    رود کرج
16.    باغ پرندگان الوند

جاذبه های گردشگری استان
استان البرز یکی از استان‌هایی است که با وجود داشتن مکان‌های بسیار دیدنی طبیعی و تاریخی از دید گردشگران مغفول مانده است. جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، کشاورزی، صنعتی و ... استان البرز تا حدی ناشناخته‌اند که حتی برخی از البرز نشینان نیز از وجود آنها بی‌خبرند!

دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب، رودخانه‌های جاری و پناهگاه‌های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونت‌گاه‌های موقتی و دائمی اقوام و گروه های مختلف بوده است. طبق منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان‌شناسی آثاری همچون محوطه‌ها، تپه‌های باستانی و ابنیه‌های تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر و معرف آن است که در ادوار گذشته این منطقه از فرهنگ غنی پیش از تاریخ برخوردار بوده است.

زیبایی‌های ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، وجود رودخانه‌های آب شیرین البرز، مانند رودخانه کرج، شاهرود، کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه‌های بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب‌های معدنی با خواص درمانی، این استان را به یکی از زیباترین استان‌های گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده‌های طبیعی تبدیل کرده است. استان البرز دارای جمعیتی حدود 2.5 میلیون نفر است. شهر کرج سومین شهر پرجمعیت ایران بعد از تهران و مشهد به شمار می‌آید. لازم به ذکر است که از 5 محور پرتردد کشور 4 محور آن در استان البرز واقع شده است.

پل آصف الدوله
در حدود 3 کیلومتری جاده کرج-اشتهارد در حوالی جنوبی مرداباد (ماهدشت) بر روی رودخانه شور که در زمان ناصرالدین شاه قاجار توسط آصف الدوله احداث شده و معروف به پل شور یا پل رود شور بود که در حال حاضر مقداری از آن تخریب شده است.

رود شور
روخانه شور (ابهر رود) یا به گفته بومیان شورکات رودخانه‌ای است فصلی که در شمال اشتهارد از غرب به شرق جریان دارد، تنها رودخانة ناحیه اشتهارد است. این رودخانه از کوههای جنوب غربی آوج‌( استان قزوین) سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب کردن دشتهای ابهر، قزوین، شمال بخش اشتهارد و جنوب ساوجبلاغ به رودخانة کرج می‌پیوندد. این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخری (Aphanius sophiae) می‌باشد و در فصل حاضر پرنده هایی چون سلیم طوقی، پرستو، ایگرت سفید و عقاب استپی در این ناحیه و توسط تیم طبیعت گردی البرز من (راگا) رویت گردید.

در این منطقه در واقع بر اثر فرسایش رود در ارتفاعات شمالی اشتهارد (ارتفاعات حلقه دره) باتلاق نمکزار به این قسمت زهکشی می شود و از این پس رود شور یک مسیر غربی - شرقی را طی کرده است و به علت شیب بسیار کم زمین، از سرعت این رود کاسته و عمدتاً در زمین نفوذ می‌کند و زمینه ایجاد کویر اشتهارد را باعث می‌شود. با عبور رود شور از این نمکزار بر شوری این آب افزوده شده و در پل عاصف الدوله در نزدیکی پلیس راه ماهدشت کاملاً شور شده و به طرف جنوب شرقی جریان می یابد و نهایتاً به حوضه آبریز دریاچه مسیله قم می ریزد .

کاروانسرای شاه عباسی
کاروانسرای شاه عباسی که مربوط به دوران صفویه است. و در مرکز شهر، ابتئای بلوار امامزاده حسن (ع) قرار که بنایی سنگی-آجری است. این کاروانسرا متعلق به دوران صفویه بوده و بین سال‌های ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۹ در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است.این بنا در بخش مرکزی شهرستان کرج در استان البرز و در سمت جنوب شرقی میدان توحید قرار گرفته‌است.این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ها و مرکب‌هایشان به عنوان مکان استراحت بوده و در اوایل دوران قاجاریه تبدیل به پادگان یا قلعه نظامی شد و در اواخر دوران قاجار نیز به عنوان مدرسه (موسوم به فلاحت) از آن استفاده می‌شده‌است. مساحت کل بنا ۳ هزار متر مربع و مساحت حیاط میانی ۹۰۰ متر مربع است.

ورودی کاروانسرا نیز از ایوان شمالی است. پیرامون حیاط میانی آن ۲۱ حجره ایوان‌دار برای استراحت مسافران و پنج بارانداز برای نگهداری کالا و جایگزینی همراهان و نگهبانان کاروان‌ها در نظر گرفته شده‌است در ساخت این بنا از سنگ، آجر، چوب و کاهگل استفاده شده‌است. کاروانسرای شاه‌عباسی کرج در ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۳۶۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

امامزاده سلیمان (ع)
بنای امامزاده سلیمان در 6 کیلومتری شرق اشتهارد متعلق به دوره صفویه در کنار جاده کرج- اشتهارد قرار دارد. امامزاده سلیمان یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و از زیارتگاههای مشهور منطقه محسوب می‌شود. بنای امامزاده متشکل از یک طاق نمای ورودی و رواقها و گنبدخانه است. فضای چهارگوش داخل گنبدخانه با طاق نماهایی به شکل هشت ضلعی و سپس توسط طاق بندهای متناسبی به 16 ضلعی تبدیل شده است.

امامزاده زید و رحمان (ع) یا سه گنبدان
در روستای رحمانیه امامزادگان زید و رحمان یا سه گنبدان از نوادگان امام جعفر صادق (ع) در کنار راه اصلی کرج به اشتهارد قرار دارند. بنای امامزاده متعلق به قرون 7 و 8 هجری است که از نظر معماری دارای وی‍ژگی خاصی بوده، و یکی از بناهای شاخص مذهبی در منطقه محسوب می‌شود. این بنا دارای سه گنبدخانه و متعلق به سه دوره تاریخی است، بطوریکه گنبد شرقی متعلق به دوره ایلخانی، گنبد غربی متعلق به دوره تیموری و گنبد شمالی در زمان صفویه به بنا الحاق شده است.

آبشار خور
واژه خور مخفف خورشید است، روستای خور با داشتن ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال که دارای 3600 متر ارتفاع از سطح دریا در ابتدای جاده چالوس، نرسیده به سد کرج و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد و دارای طبیعت منحصر به فرد از نظر منطقه ای است که در تابستان دارای هوای خنک و عاری از رطوبت است و مناطق دیدنی همچون قله ها و دره های سرسبز و پیچ در پیچ و باغهای زیبا را دارا می‌باشد یکی از شاخص های منحصر به فرد آن آبشارخور است که جزء مناطق ویژه طبیعت ایران است که حدود 60 متر ارتفاع از سطح زمین دارد. منطقه توریستی خور دارای جاذبه های خاص گردشگری و سیاحتی و ورزشی همچون (کوهنوردی،پیست اسکی) می باشد. مردم آنجا خونگرم و مهمان نواز همراه با اعتقادات مذهبی اسلامی هستند و در مرکز روستا گورستان قدیمی قرار دارد که در آنجا آثار سنگ‌هایی با قدمت 600 الی 700 سال پیش با نام اشخاصی که پسوندهای منتصب به خور دارند یافت می‌شود و همچنین بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده عسگری و تپه دژبر که در اسناد باستانی اداره میراث فرهنگی به همین نام به ثبت رسیده است نیز قرار دارد.

محصولات تولیدی آن انواع میوههای درختی مانند سیب، هلو، گلابی، گیلاس، آلبالو، گردو و... می‌باشد و در فصل بهار گونه های گیاهی وحشی مانند والک، کنگر، ریواس، آویشن و قارچ به فراوانی یافت می‌شود. با توجه به داشتن آب و هوای کوهستانی جانورانی مانند قوچ میش، کل، بز، گرگ، شغال، روباه و پلنگ معروف آسیایی و پرندگانی از نوع کبک، مرغ کوهی، عقاب، شاهین، جغد، قناری، بلبل، شانه بسر و دارکوب و غیره یافت می شود.

1- آسیاب برجی : کرج - روبروي سه راه قلمستان -شهرك شهید فهمیده ، قدمت : قاجاري
2- آسیاب قدیمی :کرج - آدران - ارنگه – روستاي خور - جنوب روستا، قدمت : قاجاری
3- آسیاب هلجرد : قاجاري کرج - دهستان کمال آباد -روستاي هلجرد، قدمت : قاجاري 
4- آهنین راه و پل سنگی: کرج - دو کیلومتري شمال گچسر، قدمت : اسلامی 
5- امامزاده ابراهیم : کرج - آدران -7کیلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب -روستاي کلوان سر، بنا : معاصر 
6- امامزاده ابراهیم و محمد تقی :کرج - آدران - 5کیلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب -روستاي ورزان، بنا : معاصر
7- امامزاده احمد و محمود :کرج - محمد آباد - زمینهاي بنیاد شهر سازي، قدمت :صفوي 
8- امامزاده پلنگ آباد:کرج - اشتهارد - روستاي پلنگ آباد، قدمت : قرن هشتم 
9- امامزاده پیر پیران ودرخت کهن: دهستان کمال آباد – روستاي آتشگاه ، بنا : معاصر ، عمردرخت 2000 سال
10- امامزاده تقی : کرج - گرمدره - کلاك بالا، بنا : معاصر 
11- امامزاده جعفر: کرج - آدران - مرکز روستاي ارنگه ، قدمت : قاجاري 
12- امامزاده چهل دختر:کرج - دهستان آدران – جنوب روستاي کندور، قدمت :قاجاري
13- امامزاده حسن:کرج - کیلومتر 55 جاده کرج - چالوس - روستاي حسنکدر، قدمت : صفوی ، بنا:معاصر
14- امامزاده حسن:کرج - بلوار امامزاده حسن ، قدمت :صفوي ، بنا:معاصر
15- امامزاده حیدر :کرج - گرمدره - اول جاده قدیم کرج، قدمت : صفوي ، بنا:معاصر
16- امامزاده رزاق چهار طاق ( امامزاده حبیب اله):کرج - اشتهارد - سه راه روستاي جارو، قدمت :قاجار ، بنا : معاصر 
17- امامزاده رضی الدین : کرج - آدران - 7 کیلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب -روستاي کلها ، قدمت :صفوي ، بنا: قاجاري
18- امامزاده سپهسالار:کرج - 38کیلومتري جاده کرج - چالوس - تکیه سپهسالار، قدمت :اوایل اسلامی ،بنا: قاجاري
19- امامزاده سلیمان :کرج - ابهرك - ارنگه از دهستان آدران، قدمت :صفوي 
20- امامزاده سید ابراهیم :کرج - دهستان آدران – جنوب روستاي کندور، قدمت :قاجاري 
21- امامزاده شاهزاده حسین :کرج - آدران - روستاي گوراب (جوراب ) ارنگه ، قدمت :صفوي ، بنا :معاصر
22- امامزاده شاهزاده عسگري: کرج - دهستان آدران – روستاي ارنگه - روستاي خور ، قدمت :صفوي ، بنا :معاصر
23- امامزاده طاهر:کرج – مهرشهر ، قدمت :صفوي ، بنا:معاصر
24- امامزاده عبد الله:کرج - مهرشهر - علی آباد گوته ، قدمت :قاجاري ، بنا:معاصر
25- امامزاده عبدالله و طاهر:کرج - دهستان آدران - مرکزروستاي کندور، قدمت :قاجاري ، بنا:معاصر
26- امامزاده غیبی :کرج - محمد آباد - دشت بهشت- کوچه میثم تمار، بنا: معاصر 
27- امامزاده قاسم :کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي محمد آباد،قدمت :قاجار ، بنا: معاصر 
28- امامزاده محمد: کرج - آدران - روستاي سیجان ارگنه،قدمت : صفوي ، بنا: معاصر
29- امامزاده محمد حصارك: کرج ، حصارک ، قدمت : صفوی ، بنا : معاصر
30- امامزاده هاشم و هارون: کرج – آدران -6 کیلومتري جاده کرج چالوس - شمال پل روستاي لیلستان بنا: معاصر
31- برج سنگی میدانک : کرج - روستاي میدانک -کیلومتر 60 جاده چالوس ،قدمت :قاجاریه
32- بقعه امامزاده ام کبري و ام صغري: کرج - اشتهارد - شهر اشتهارد -میدان امام خمینی، قدمت :اواخر صفوي 
33- بقعه امامزاده ام رحمان وامامزاده زید ( سه گنبدان): کرج - اشتهارد - مرکز دهستان پلنگ آباد از بخش اشتهارد، قدمت :صفوي
34- بقعه شاهزاده سلیمان: کرج - اشتهارد - 10کیلومتري شرق اشتهارد و کنار جاده آسفالته کرج – اشتهارد، قدمت:قرن 7 و 8 و 9هجري
35- بقعه و درختان کهنسال شاهزاده حسین گوراب:کرج - 25کیلومتري جنوب شرقی سد فرعی امیرکبیر در حاشیه قریه گوراب ، قدمت :آخر تیموري 
36- پل تاریخی کرج:کرج - مدخل ورودي جاده کرج به چالوس، قدمت:سلجوقی 
37- تپه امامزاده قاسم : کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي محمد آباد،سده 5 تا 9 ه.ق
38- تپه باستانی دشت بهشت :کرج - محمد آباد - دشت بهشت - کوچه میثم تمار
39- تپه پلنگ آباد ( تپه باستانی):کرج - اشتهارد - روستاي رحمانیه( پلنگ آباد) ، قدمت :تاریخی ، اسلامی 
40- تپه باستانی خرم آباد:کرج - اشتهارد - روستاي خرم آباد - ضلع جنوبی روستا و کنارجاده کرج اشتهارد، قدمت:دوران تاریخی تا اواسط اسلامی
41- تپه شنستون :کرج - شهرستانک - دو کیلومتري غرب دره گل گیله ،قدمت : دوران تاریخی 
42- تپه علی آباد:کرج - اشتهارد - روستاي علی آباد ( شمال اشتهارد)
43- تپه کرد چشمه:قرن 5 تا 6 ه.ق کرج - اشتهارد - 5 کیلومتري جنوب پلیس راه اشتهارد، قدمت :اسلامی 
44- تپه مهدي خانی :کرج - دهستان کمال آباد-10کیلومتري شمال قلمستان کرج -روستاي آتشگاه، قدمت :تاریخی ، اسلامی 
45- تپه هاي امامزاده احمد و محمود:کرج - محمد آباد - زمینهاي بنیاد شهر سازي، قدمت :دوره اسلامی سده7 و 8 و9ه.ق تپه هاي باستانی حسن بدچشم:کرج - 15کیلومتري شمال قلمستان- کرج آتشگاه – روستاي حسن بد چشم ، قدمت :تاریخی 
46- تپه هاي باستانی راشته : کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته، فدمت :سده هاي 5 تا 9ه.ق
47- تپه هاي قزل حصار:کرج - محمد آباد - زندان قزل حصار ، قدمت :صفوي 
48- تپه هاي کندوان : کرج - جاده چالوس – یک کیلومتري غرب ورودي تونل کندوان ، قدمت :صفوي 
49- تپه هاي کندور: کرج - آدران - کیلومتر 8 جاده چالوس - غرب روستای کندور ، قدمت :تاریخی ، اسلامی 
50- تپه هاي گلستانک:کرج - مهرشهر - انتهاي خیابان دهم گلستانک - کوچه میثم تمار ، قدمت :تاریخی ، اسلامی 
51- تپه هاي مراد تپه :کرج - اشتهارد - روستاي مراد تپه ،قدمت :پیش از تاریخ -تاریخی ، اسلامی
52- تپه باستانی آق تپه:کرج - مهرشهر - جنوب مهرشهر- انتهاي خیابان بوستان – روستاي حسین آباد،هزاره سوم و چهارم ق.م
53- تپه باستانی مرد آباد:کرج11 - کیلومتري غربی کرج -ماهدشت ( مرد آباد ) انتهاي خیابان نصر، قدمت :از هزاره پنجم تا سوم ق.م
54- تپه تله اسکی :کرج - دهستان آدران – روستاي ارنگه - روستاي خور،قدمت :صفوي 
55- تپه دزد بر:کرج - دهستان آدران – روستاي ارنگه - روستاي خور، قدمت :صفوي
56- چنار حصار :کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته ،قدمت :800ساله 
57- حسینیه سیادیه :کرج - اشتهارد - میدان امام خمینی (ره )، قدمت :قاجاریه 
58- حمام بیلغان :کرج - اول جاده چالوس روستاي بیلغان –قدمت :صفوي ، قاجاري 
59- حمام مصباح:کرج - مرکز شهر کرج – محله قدیمی مصباح ، قدمت :اوایل قاجاري 
60- حمام هلجرد :کرج - دهستان کمال آباد -روستاي هلجرد،قدمت :صفوي ، قاجاري 
61- درخت امامزاده:کرج - آدران - روستاي گوراب ارنگه ، قدمت عمر 800 سال 
62- درخت چهار کهن حصار:کرج - روستاي حصار - خط یک حصار، قدمت:عمر 800 سال
63- درخت چهار کهن هلجرد:کرج - دهستان کمال آباد -روستاي هلجرد، قدمت:عمر800سال 
64- درخت سرو کهن:کرج - گوهردشت - بلوار اصلی گوهردشت ، قدمت :عمر 1300 سال
65- درخت قدیمی :کرج - دهستان آدران – مرکز روستاي نوجان( کیلومتر 3 جاده کرج – چالوس) ، قدمت :800سال
66- درختان کهن آقادار: کرج - دهستان نساء – روستاي ولایت رود،عمر 800 سال 
67- غار یخ مراد :کرج - 4کیلومتري غرب گچسر ، قدمت :دوره دوم زمین شناسی
68- غارهاي ري زمین وسیراچال :کرج - آسارا - کیلومتر 36جاده کرج چالوس ، قدمت :دوران دوم زمین شناسی
69- قدمتگاه آقا سید علاءالدین:کرج - دهستان نساء – روستاي ولایت رود، قدمت :قاجاري ، بنا:معاصر
70- قلعه  بز قلعه: کرج - اشتهارد - 5کیلومتري جنوب مختار آباد ، قدمت سده هاي 5 تا9ه.ق
71- قلعه اربابی :کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته ، قدمت :صفوي ، قاجاري 
72- قلعه پلنگ آباد :کرج - اشتهارد - روستاي رحمانیه ، قدمت :صفوي ، قاجاري 
73- قلعه تنگ گسیل :کرج - نساء - بالاي تونل تنگ گسیل – کیلومتر51جاده کرج چالوس، قدمت : قرن 6 تا8 ه.ق 
74- قلعه حیدر آباد :کرج - محمد آباد – روستاي حسین آباد ، قدمت :صفوي ، قاجاري 
75- قلعه دزد بند :کرج - شهرستانک - شمال دره گل گیله - نوك قلعه شهرستانک ، قدمت :قرن 6 تا 8 ه.ق 
76- قلعه روستاي کلاك:کرج - گرمدره - کلاك بالا، قدمت : قاجاري
77- قلعه ري زمین: کرج - آسارا - کیلومتر 36 جاده کرج چالوس ، قدمت :قرن 6 تا 8 ه.ق
78- قلعه شاه دژ :کرج - دهستان آدران – بالاي صخره ها - مشرف به غرب کرج ، قدمت :قرن6 تا 8 ه.ق 
79- قلعه صمصام :کرج - انتهاي حد غربی پل جدید و پل قدیمی ، قدمت :قاجاري قلعه قزل حصار :کرج - اشتهارد - روستاي قزل حصار ، قدمت :قاجاري 
80- قلعه کلاك:کرج - گرمدره - کلاك بالا ، قدمت :قرن 6 تا8 ه.ق
81- کاخ سلیمانیه: کرج - محل فعلی کتابخانه دانشکده کشاورزي کرج ، قدمت :قاجاري 
82- کاخ شهرستانک :کرج - شهرستانک - کنار جاده کرج چالوس ، قدمت : قاجاریه 
83- کاخ گچسر:کرج – گچسر، قدمت : رضا شاهی
84- کاخ مروارید ( شمس):کرج – مهرشهر، قدمت : دوره پهلوي 
85- کاروانسراي شاه عباسی:کرج - مرکز شهرستان کرج، قدمت : صفوي 
86- کاروانسراي کندوان :کرج - جاده چالوس – یک کیلومتري غرب ورودي تونل کندوان ، قدمت :قاجاري 
87- کوره آجر پزي: کرج - اول جاده چالوس -روستاي بیلغان، قدمت :صفوی ، قاجاري
88- کوره هاي گچ پزي گچسر:کرج - 3کیلومتري جنوب گچسر، قدمت : قاجاري به بعد
89- مسجد جامع :کرج - دهستان آدران ، قدمت : قاجاري