دسته های اخبار
اخبار و رویدادها
کد مطلب : 129  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 2831   |   تاریخ درج: سه شنبه, مرداد 13, 1394   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مسئول پورتال

 

سلسله کارگاه های بیوانفوماتیک، ایمونوانفورماتیک و مدیکال انفورماتیک

مرکز رشد فناوری رازی  با همکاری آزمايشگاه سيستم بيولوژي و بيوانفورماتيک (LBB) گروه بیوانفورماتیک دانشگاه  تهران برگزار می نماید.


مرکز رشد فناوری رازی  با همکاری آزمايشگاه سيستم بيولوژي و بيوانفورماتيک (LBB) گروه بیوانفورماتیک دانشگاه  تهران برگزار می نماید.

همایش یک روزه: بررسي قابليت­هاي بيوانفورماتيک و سيستم بيولوژي در واکسن سازي

تاریخ همایش: روز چهارشنبه مورخ 28 مرداد 1394ساعت 9 الی 15

مکان همایش: سالن کتابخانه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

 

عناوین سخنرانی:

عنوان 1: مروري بر واکسنهاي توليدي موسسه رازي

سخنران: از مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي 

 

عنوان 2: سیستم بیولوژی در پزشکی مدرن

سخنران: از آزمايشگاه سيستم بيولوژي و بيوانفورماتيک دانشگاه تهران (LBB)

خلاصه: در این سخنرانی به معرفی سیستم بیولوژی و کاربردهای آن در پزشکی مدرن پرداخته خواهد شد. مطالبی نظیر اهمیت سیستم بیولوژی، مدلینگ در بیماریها و غیره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

عنوان 3: رهيافتهاي ژنوميكس در طراحي و توسعه واكسن

سخنران: از مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي 

خلاصه: اين سخنراني به اختصار به رهيافتهاي جديد در تحقيقات و طراحي واكسن مي پردازد كه به واسطه دسترسي به توالي كامل ژنوم ميكروارگانيسمها و تكنولوژيهاي پيشرفته جديد امكان پذير شده است.

 

عنوان 4: روش­های شبیه ­سازی کامپیوتری در پروتئومیکس

سخنران: از آزمايشگاه سيستم بيولوژي و بيوانفورماتيک دانشگاه تهران (LBB)

خلاصه: معرفی کلی قابلیت­های روش­های بیوانفورماتیک ساختاری شامل، پایگاه داده­ها، همولوژی مدلینگ، داکینگ و مولکولار داینامیک و همچنین امکانات، ابزارهای اینترنتی و کامپیوتری در این زمینه است.

 عنوان 5: مروری بر تئوری Immune responses' network  و Systems vaccinology

سخنران: از مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي

خلاصه: با توجه به گسترش روز بروز علوم مختلف و ارتباط انها با همديگر بحث سيستم بيولوژي و به طبع ان سيستم  واكسينولوژي شكل گرفته است. بر اين اساس اين علم در زمينه ايمونولوژي به ارتباط بيان سايتو كين ها، سيگنال ترانس داكشن ها، الگوهاي مختلف پاسخ هاي ايمني همچنين ارتباط آن با تاثير پذيري واكسن ها و حتي اثرات جانبي ان مي پردازد. با پيشرفت علوم و تغيير سبك زندگي افراد سيماي بيماريها تغيير كرده و نياز به واكسيناسيون بيماريها جديد همچون non communicable disease   رو به گسترش است.به علت پيچيده بودن عوامل دخيل در اين بيماريها و وسيع بودن پارامترهاي مورد بررسي، علم انفورماتيك ارتباطات اين پارامترها را شفاف تر و كارها را اسان  و امكان پيشگوي نتايج را با طراحي مدل هاي انفورماتيكي  ميسر ميسازد.

 

عنوان 6:  مقدمه ای بر  Epitope Based Vaccine  و جایگاه آن در صنعت واکسن سازی جهان

سخنران: از مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي

خلاصه: گسترش علوم مختلف از جمله ایمونولوژی موجب شناسایی اپی توپ های اختصاصی و ایمونودومیننت گردیده  که با بهره گیری از این علوم  می توان نواقص واکسن های سنتی را برطرف نمود. در این میان بهره گیری از اپی توپ های ایمونودومیننت پنجره ای را به سوی طراحی واکسن هایی  با کارایی بالا و عوارض جانبی کم گشوده است. رویکرد  جدید صنایع بزرگ واکسن سازی در جهت تحقیق و توسعه واکسن های نسل جدید مخصوصا برای پاتوژن هایی با تغییر پذیری بالا از قبیل HCV می باشد.

 

عنوان 7: ایمونوانفورماتیک و کاربرد آن در طراحی واکسن

سخنران: از آزمايشگاه سيستم بيولوژي و بيوانفورماتيک دانشگاه تهران (LBB)

خلاصه: ایمونوانفورماتیک دانش نوینی است که در طی دهه­های اخیر به سرعت توسعه یافته و بصورت کاربردی در علوم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. با پیدایش این دانش محققان رشته­های مختلف با روش­ها، مدل­های ریاضی و برنامه­نویسی و ایجاد پایگاه داده عمومی واختصاصی به پیش­گویی پپتیدهای بیماری­زا در بین هزاران توالی پپتیدی می­پردازند. این اپی­توپ­ها در آزمایشگاه با روش­های همسانه­سازی تولید می­گردند و برای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­هایی مانند عفونت­های میکروبی، سرطان­ها و آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند. در این سخنرانی به اهمیت این رشته در صنعت تولید واکسن و آشنایی با برخی پایگاه­های داده، ابزارها و الگوریتم­های موجود در پیش­گویی اپی­توپ­ها پرداخته خواهد شد. امید است آشنایی با این رشته و به کارگیری آن، مشکلات و چالش­های پیش­روی تحقیقات واکسن سازی کشور عزیزمان مرتفع گردد و افق­های روشن­تری پیش روی این عرصه قرار گیرد.

 

 

عنوان 8: واكسن هاي زيرواحدي (Subunit Vaccines)

سخنران: از مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي

خلاصه: واکسن­هاي نوترکيب، محصولات جديدي هستند که در نتيجه ظهور فناوري زيستي پا به عرصه نهاده اند. به مدد اين فناوري، بسياري از واکسن­ها که پيش از اين امکان توليد اقتصادي آنها فراهم نبوده است، به مرحله توليد و کاربرد رسيده اند.

واكسنهاي زير واحد به عنوان يك نمونه از واكسن هاي نوين هستندكه وارد بازار مصرف بيولوژيك شده اند. اين واكسن ها فقط حاوي آن دسته  از تركيبات مفيدي مي باشند كه باعث تحريك پاسخ هاي ايمني محافظتي مي شوند. در اين طراحي اين دسته از واكسن ها، با استفاده از داده هاي انفورماتيك، مي توان پروتئين هاي غير اختصاصي را حذف نمود و امكان واكنشهاي نامطلوب واكسن را كاهش داد .

خوشبختانه پتانسيل و فناوري ساخت اين دسته از واكسن ها  در بين محققين داخل كشور وجود دارد كه با اندکي توجه و سرمايه­ گذاري و بهره­ گيري از توان تخصصي پژوهشگران کشور مي­توان امکان توليد آن ها را در داخل فراهم ساخت.

 

 

Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)