News Categories
News
News ID: 475  |   Comments: 0   |   Views: 497   |   Publish Date: Tuesday, August 7, 2018   |   Publish Time: 12:00 AM   |   Author: روابط عمومی موسسه رازی

 

دو طرح فناورانه جدید در شورای مرکز رشد موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به تصویب رسید

طرح های تولید صفحه گرم شونده شیشه ای و تولید داروهای نیمه ساخته به شکل صفحه و گرانول در شورای مرکز رشد موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تصویب شد


به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، هشتمین جلسه شورای مرکز رشد موسسه رازی با حضور دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه و اعضای این شورا ظهر دوشنبه در محل موسسه برگزار شد.
در این نشست طرح های "ساخت صفحه گرم شونده شیشه ای" از دکتر نوید داداش پور و "تولید داروهای نیمه ساخته به شکل صفحه ای و گرانول" از هادی سیفی اینانلوکه پیش از این در کارگروه ارزیابی مرکز رشد رازی به ترتیب با کسب  87 و 71 درصد امتیاز برای ارزیابی نهایی به شورای مرکز رشد راه یافته بوند، به تصویب رسیدند.

همچنین گزارشی از پیشرفت طرح های ساخت "اولتراسانتریفیوژ با قابلیت 60 هزار دور در ثانیه و نیروی جداسازی 500 هزار جی (G) " و طراحی و ساخت "دستگاه های فریز درایر دارویی و غذایی" که دو شرکت دانش بنیان مرکز رشد رازی برای نخستین بار در کشور به فناوری ساخت آن ها دست پیدا کرده اند، ارائه شد. براساس این گزارش، طرح های فوق به زودی به مرحله بهره برداری می رسند.
گفتنی است؛ موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با حمایت از شرکت دانش بنیان مستقر در این موسسه، کشورمان را پس از آمریکا و ژاپن به دستیابی دانش فنی ساخت دستگاه اولتراسانتریفیوژ با قابلیت ٦٠ هزار دور در دقیقه رساند. این دستگاه موارد استفاده گسترده ای در صنایع دارویی دارد و برای جداسازی موادی با چگالی نزدیک مانند پروتئین ها و اسید نوکلییدها در تولید داروهای نوترکیب، انواع واکسن های انسانی و دامی و مقاصد تحقیقاتی زیست فناوری به کار می رود و روتور مورد استفاده،  طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی در زمینه های بیولوژی و بیوشیمی مانند جداسازی ذرات ریز در حد و اندازه ویروس ها، پروتئین ها،RNA  ها و DNA  ها را محقق می سازد.

دستگاه های فریز درایر دارویی و غذایی نیز که با قیمتی کمتر از دستگاه های چینی و کیفیت دستگاه های  اروپایی قابل عرضه است، برای نخستین بار در ایران توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در شعبه اراک موسسه رازی طراحی و ساخته شده و می تواند کشور را از وابستگی به خارج در این زمینه بی نیاز کند.

Share Print
Comments

Comments (0)